BANSKÁ BYSTRICA 29. decembra (SITA) - Novinkou je automatizovaný výber vhodných lesných porastov na základe kritérií stanovených Národným lesníckym centrom (NLC) vo Zvolene. Po schválení výberu bude tento spôsob obhospodarovania zapracovaný do plánov starostlivosti o les. V dlhodobom horizonte by sa mala výmera takýchto pozemkov oproti súčasnému stavu strojnásobiť.
„Cieľom prírode blízkeho obhospodarovania lesa je vypestovať rôznoveký, viacvrstvový, zmiešaný lesný porast, ktorý je odolnejší voči prírodným kalamitám a škodcom. Vedľajším efektom je obmedzenie výmery holín po dorube pri podrastovom spôsobe hospodárstva, ktorý si laici často mýlia s holorubom. Pri prírode blízkom hospodárení nikdy nevzniknú prázdne plochy s malými stromčekmi, naopak, aj po ťažbe vždy na plochách zostáva odrastený zabezpečený les v rôznych štádiách rastu a veku. Vhodnými plochami na takéto obhospodarovanie sú lesné porasty s menšou svahovitosťou, hustou sieťou lesných ciest a pôvodnými druhmi drevín,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca štátneho podniku Vlastimil Rezek.
Lesy SR sú lídrom v presadzovaní pestovania lesa prírode blízkym spôsobom podľa zásad celoeurópskeho hnutia Pro Silva. K 1. decembru tohto roka bolo založených a zdokumentovaných 235 porastov s označením Pro Silva na výmere 54 000 hektárov, čo predstavuje približne šesť percent obhospodarovanej výmery. Podobným spôsobom je v neštátnych lesoch zaevidovaných šesť objektov Pro Silva na výmere 465 hektárov.
Najväčší a najstarší objekt Pro Silva v podniku Lesy SR je Smolnícka Osada patriaca pod odštepný závod Košice s výmerou 2 130 hektárov. Ďalšie najvýznamnejšie objekty sú na lesnej správe Duchonka v rámci odštepného závodu Prievidza v bukovo-dubových lesoch na výmere 2 653 ha a na lesnej správe Paráč patriacej pod odštepný závod Námestovo v smrekových lesoch na výmere 1 912 ha. Na základe selekčných kritérií podľa metodiky NLC Zvolen pribudlo už v tomto roku ďalších 4 500 ha porastov Pro Silva.